<<<

Synodálna cesta v našej farnosti

V piatok 11.2.2022 sme slávením liturgie oficiálne začali synodálny proces v našej farnosti.

Teraz prebieha prvý a druhý krok. Veriaci sú pozvaní zažiť synodálnu skúsenosť vo svojom spoločenstve a taktiež sa raz do týždňa konajú stretnutia v zmiešaných skupinách tzv. synodálne utorky.

 

V našej farnosti sa zatiaľ ukazuje tento spôsob ako uchopiť synodálny proces:

1.krok – ponúknuť synodálnu skúsenosť  veriacim, ktorí o synodalitu prejavia záujem. Táto skúsenosť sa môže nadobudnúť v už existujúcich spoločenstvách a medzi ľuďmi, ktorí sa poznajú, nemajú problém sa stretnúť a slobodne sa zdieľať. Cieľom je nadobudnúť skúsenosť synodálneho stretnutia v bezpečnom prostredí.

2.krok – pozvať ľudí, ktorí už majú prvú skúsenosť, aby vytvorili zmiešané skupinky a zažili synodálnu skúsenosť s ľuďmi, s ktorými sa bežne spolu nestretávajú. Skupiny, kde budú mladí aj starší, rodiny aj slobodní, Slováci aj Maďari, zasvätení aj laici, takí, ktorí chodia do rôznych kostolov v našej farnosti.

3.krok – ponúknuť synodálnu skúsenosť čo najväčšiemu počtu ľudí našej farnosti. Pozvať i tých, ktorí bežne do kostola nechodia, sú na periférii, marginalizovaní...

K týmto ľuďom sa chceme dostať práve cez osoby, ktoré už budú mať skúsenosť prvého a druhého kroku.

Toto je vízia. Teraz sa chceme nechať viesť Svätým Duchom, ktorý nám ukáže ako ju konkrétne realizovať. Pozývame Vás teda k modlitbe za celý synodálny proces.

Otázky ohľadne priebehu synodálnej cesty v našej farnosti nám môžete posielať na adresu:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.