Poznať čo je dobré a túžiť po tom

129. katechéza, január 2024

Na predošlej katechéze sme otvorili veľkú tému formácie afektivity. Skúsme si túto tému ešte lepšie priblížiť.

To čo nás ľudí charakterizuje a čo nás oddeľuje od ostatných stvorených vecí je, že máme rozum a vôľu. Rozumom poznávame okolitý svet a vôľou nasmerúvame naše konanie na veci, ktoré sme spoznali ako dobré. Práve rozum a vôľa hovoria aj o zmysle nášho života. Ja rozumom môžem spoznať, že pizza je dobrá a vôľou po nej túžiť, ale toto poznanie a táto túžba ma nevedia uspokojiť. Na chvíľu pomôžu, ale dlhodobo nestačia. Rozum teda smeruje ďalej. Existuje niečo, čo je dokonalé, večné, nemenné, čo môže naveky uspokojiť človeka? Takto sa začína otvárať pre niečo, čo je viac ako on. Začína hľadať večné dobro. Boh prichádza v ústrety tomuto hľadaniu a uisťuje nás, že takéto dobro existuje, dokonca je poznateľné. Rozum teda hľadá dobro a vôľa k nemu smeruje. Práve preto sa základy duchovného života kladú na rozvíjanie poznania a na skutky. Treba sa naučiť katechizmus, základné pravdy o Bohu a treba cvičiť vôľu, aby sme konali skutky, ktoré smerujú k Bohu.

Všetko čo sme si doteraz povedali je pravda, ale k rastu v duchovnom živote to nestačí. Viera postavená len na tomto je ako manželstvo z rozumu. Viem, že tá žena je z dobrej rodiny, je nábožná, je aj celkom k svetu, máme rovnaké hodnoty, nevadia jej moje koníčky, chce mať deti, tak ju chcem. Budem robiť všetko preto, aby som ju mal za ženu.

Ak sa manželstvo postavené na takomto základe neposunie aj do emočného sveta riskujem, že sa stane čisto formálnou záležitosťou. Budú vedľa seba dvaja „dobrí“ ľudia, ktorí budú mať veľa spoločného, nebudú sa hádať, budú sa spoločne starať o domácnosť, o deti, zabezpečia pre nich všetko, nerozvedú sa... Čistý ideál, túžba každého človeka, ktorý nadchne aj iných, aby mali takéto krásne usporiadané manželstvo...

Pre niekoho to stačí, ale normálny človek, čo sníva a túži po láske sa pýta: Kde je tam vášeň? Kde je tam tvorivé napätie? Príťažlivosť, dynamika, objavovanie sa? Tajomstvo, dobíjanie, hravosť, nežnosť? Kde je láska?

Tí manželia to vedia. Trpia tým už roky, bojujú, chcú zmenu, vyskúšali už všeličo, ale nevedia si rady. Netušia kde je problém. Rozum teda vie, že niečo chýba, aj vie čo to je, vôľa po tom túži, ale nejako to stále nejde... Prečo? Kde je problém?

Alebo inak: Ak sa stretnú dvaja ľudia, ktorí si až tak sadnú ako som opísal, ako je to možné, že nepreskočí iskra? Problém je v tom, že sa nedostatočne poznajú? Problém je v tom, že nedostatočne robia na tom, aby boli spolu? Alebo je problém niekde v emočnom svete a preto nedokážu vyjadriť a prijať lásku. Podľa toho, kde je problém, tú oblasť treba posilniť.

Rozum a vôľa sú ako všetky výživné látky v jedle. Sú najdôležitejšie, tvoria základ stravy. Naše emócie sú korením. Samotné korenie sa jesť nedá, ale bez korenia si nevieme užiť žiadne jedlo.

Otázky:

  • Ak teda robíme všetko potrebné k duchovnému životu a predsa nepreskočí iskra medzi mnou a Bohom, v čom je problém? Robím málo a treba pridať? Robím zle a treba zmenu? Alebo môže byť problém aj inde? Kde?
  • Ako sú emócie prítomné v mojom vzťahu s Bohom?