Z akej skúsenosti vychádzam?
141. katechéza, október 2024
Nový formačný rok by sme začali postupným prechádzaním si manuálu FEB, kde si môžeme uvedomiť niektoré podstatné veci.
Na konci každého evanjelia je Ježišov testament. Týmto testamentom je poslanie. „Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás.“ (Jn 20, 21) Učeníci trávili 3 roky s Ježišom, počúvali ho, videli ho ako koná, pýtali sa ho, niekedy ich on provokoval otázkami, atď. Jednoducho tým, že s ním trávili čas, učili sa od neho. Po svojom zmŕtvychvstaní ich posiela odovzdávať to čo sa sami naučili. To čo im hovorí po umytí nôh platí úplne na všetko: „Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili tak, ako som urobil ja vám.“ (Jn 13, 15)
- Akým spôsobom mi Ježiš poslúžil?
- Aké s ním mám skúsenosti?
- V ktorých situáciách sa mi ukazuje?
- Ktoré osoby mi napomáhajú hlbšie ho poznať?
- Ako koná v mojom živote?
Táto osobná skúsenosť s Bohom je nevyhnutná ak chceme rozprávať o misijnom poslaní. Ak mám len intelektuálne poznanie Boha, ak mám len povedomie toho, že musím niečo robiť, tak to nutne skončí v tlačení na seba a v hneve, že nestíham to, čo by som mal. A toto nikam nevedie. S tým už asi máme dostatok osobných skúseností. Preto treba venovať čas počúvaniu a rozlišovaniu. K čomu ma Pán pozýva? Kde sa mi chce prihovoriť? My prijímame množstvo informácií o Bohu, ale tie nás nepremieňajú, lebo iba cez nás prechádzajú a sú vytlačené novými vnemami. Preto si nutne potrebujeme nájsť čas na trávenie. Lebo nežijeme z toho, čo sme zjedli, ale z toho, čo sme strávili.
Položme si teda ďalšie otázky:
- Dáva mi bunka iba ďalšiu aktivitu, alebo je to pre mňa čas na zastavenie a trávenie?
- Ako využiť čas stretnutia bunky, aby to bol čas pre mňa, o mne a o mojom vzťahu s Bohom?
- Ako sa otvoriť hlbšiemu zdieľaniu, kde práve vzájomné obohacovanie sa nám pomáha viac sa naladiť na seba a na druhých?
- Čo mi pomáha, aby som do bunky prinášal seba a svoj vzťah s Bohom? Čo mi v tom bráni?
Pozývam Vás využiť čas bunky na to, aby ste sa pokúsili ísť v týchto otázkach do hĺbky.